Our Sponsors
Results Clonshire EC 21.03.2010

Clonshire EC, Sunday 21st March 2010

Class 1 - Preliminary BD 18 (2002) - Arena 1
Judge - Mary O’ Connor
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Siobhan Collins Annestown Great Cavalier 164 68.33 1
L S Equine Connect Monchie 158 65.83 2
Lucy Cusack IPW Ball of Malt 157 65.14 3
L S Equine Connect Bravo 153 63.75 4
L C Moy Elma Dream 144 60.00 5
L H Chesnut Dubh 138 57.50 6
Judy Devine Justadream 159 66.25 h/c
Unregistered
Sue Hassett Dixon Grove 147 61.25 1
Valentyn Lyashenko Miss Poppy Seed 146 60.53 2
J L Ned the Pirate 142 59.18 3
John Glynn Shanaclough Dutch Courage 140 58.33 4
Elena Satalkina Volva 139 57.91 5
Joanne Kavanagh Clonshire Nasdaq 137 57.08 6
Neringa Bluidzuite TK 123 51.25
Daniel Burke Clonshire Shock 123 51.25
Audrey Quirke General Council 120 50.00
Marie Curtin Clonshire Surprise 119 49.58
Junior
Alana Cazabon Joyton Regal Princess 141 58.75 1
Bethany Quinn Zorro 134 55.83 2
C H Albani 133 55.41 3
J F Mackay 125 52.08 4
Unregistered Junior
Lydia Foley Mahon Falls 157 64.16 1
Rebecca O’ Connell Lucky Free Spirit 143 59.58 2
Sylvia O’ Donnell Betty Lou 140 58.00 3
Aoibheann Bannon Dan O’ Hara 125 52.68 4
A C Honey 116 48.33 5
Chloe Murphy The Connoisseur 113 47.91 6
A F Knight of Derryisland 107 44.58
Riding Club
Carol Quish Pacaian Spirit 156 65.00 1
Noelle O’ Riordan Simply Red 152 63.33 2
Patrick Farrell Juno 128 53.33 3
Una Quinn Princess Lady 119 49.58 4
Class 2 - Preliminary BD 13 (2006) - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Lucy Cusack IPW Ball of Malt 159 66.25 1
Judy Devine Justadream 156 65.00 h/c
Unregistered
Sue Foley Hollywood Tough Guy 149 62.08 1
Noelle O’ Riordan Simply Red 142 59.16 2
Neringa Bluidzuite TK 141 58.75 3
Elena Satalkina Volva 137 57.08 4
J L Ned the Pirate 132 55.00 5
Maeve O’ Connor Clonshire Voltaire 124 51.66 6
Una Quinn Princess Lady 120 50.00
Audrey Quirke General Council 115 47.90
Junior
Alana Cazabon Joyton Regal Princess 140 58.33 1
C H Albani 137 57.08 2
J F Mackay 126 52.50 3
Kate Kerr Horan Maiglockchen 122 50.53 4
Bethany Quinn Zorro 0 w/d
Unregistered Junior
Lydia Foley Mahon Falls 155 64.58 1
A F Knight of Derryisland 133 55.41 2
S M Gemini 0 w/d
Championship
L B Avenier 159 66.25 1
Siobhan Collins Annestown Great Cavalier 156 2 65.00 2
Tara Oliver Diamond Liath 156 1 65.00 3
L S Equine Connect Bravo 155 64.58 4
L S Equine Connect Monchie 150 62.50 5
Una O’ Donnell Billie Elliot 149 62.08 6
L C Moy Elma Dream 128 53.33
L H Chesnut Dubh 124 51.66
Class 3 - Novice BD 35 (2009) - Arena 1
Judge - Mary O’ Connor
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Rosario Kelly Zinnicq 169 65.00 1
P M Mack Dubh 164 63.07 2
Siobhan Schous Derryvinane Herbie 161 61.92 3
Rachel O’Doherty Shesaclassact 160 61.53 4
Jacqueline Walsh Kilkeany Sea Mist 165 63.46 h/c
Unregistered
Marie Louise Donnelly Parados 143 55.00 1
Riding Club
S F Suilini 153 58.84 1
Class 4 - Novice BD 39 (2010) - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Roisin Henry Tipperary Ted 179 61.72 1
Rachel O’Doherty Shesaclassact 159 54.82 2
Unregistered
S F Suilini 167 57.58 1
Riding Club
Jacqueline Walsh Kilkeany Sea Mist 185 63.79 1
Championship
Rosario Kelly Zinnicq 190 65.51 1
Tara Oliver Diamond Liath 179 61.72 2
Siobhan Schous Derryvinane Herbie 170 58.62 3
P M Mack Dubh 160 55.17 4
Class 5 - Elementary BD 45 (2010) - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Roisin Henry Tipperary Ted 160 55.17 1
Daniel Raymond Culloty Carera 159 54.48 2
Class 6 - Elementary BD 53 (2007) - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Daniel Raymond Culloty Carera 184 54.11 1
Unregistered
John Glynn Shanaclough Clovertone 181 53.23 1
Class 7 - Medium BD 64 (2006) - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Sue Smallman Ustero 212 60.57 1
Angela Lyons Cuffesgrange Almost 209 59.71 2
Melanie Mackey U-P Bese 209 59.71 2
Terrie Cairns Roligan Ask 198 53.31 4
Class 8 - Medium BD 75 (2002) - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Championship
Melanie Mackey U-P Bese 217 58.64 1
Sue Smallman Ustero 216 58.30 2
Terrie Cairns Roligan Ask 195 52.70 3
Class 9 - Advanced Medium BD 85 (2008) / FEI Junior Preliminary - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Oliver Earlspark Loretto 187 55.00 1
Class 10 - Prix St Georges FEI (2009) - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Lucy Cusack Mango Winona 229 60.26 1
Siobhan Cazabon Aramis 0 h/c
Melanie Mackey Michigan 0 h/c
Class 11 - Grand Prix FEI (2009) - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Sue Smallman Oakengrove Ideal 273 59.34 1
Class 12 - Little Rascals Trot Test - Arena 2
Judge - Breda Bernie
Rider Horse Score Coll % Place
Emma Foley Pony A 129 1
Emily Gourne Pony B 113 2
Little Rascals Trot
W C Shangan Crystal Boy 122 1
Laura Carey Pony D 109 2
Bronte Collins Appals 112 3
Ashling Conlon Ashling’s Beauty 119 4
Yvonne Noonan Pony C 113 5
Little Rascals Canter
W C Shangan Crystal Boy 134 1
A F Pony E 128 2
Larah McSweeney Pony F 127 3
Class 13 - Para Equestrian Team Tests - Arena 2
Judge - Sarah Rodgers (UK)
Rider Horse Score Coll % Place
Para
Helen Kearney Boris Zieg 500 67.14 1
Breda Bernie Tula 400 65.90 2
Kate Kerr Horan Maiglockchen 300 63.18 3
Eilish Byrne Youri 200 60.95 4
Angela Lyons Cuffesgrange Almost 189 59.06 5