Our Sponsors
Results Tipperary Equestrian Centre 12.01.2020

Tipperary Equestrian Centre, Sunday 12th January 2020

Class 1 - Mini Trailblazers Introductory DI Test A (2016)
Judge - Vitaliy Halstyan
Rider Horse Score Coll % Place
Holly Culloty Lady Elsa Bedw Owain h/c
Evie Kennedy Casper The Ghost h/c
Jessica Mc Auliffe Singing The Blues h/c
Sadhbh Murray Roseview Raindance h/c
Shona Murray Roseview Raindance h/c
Class 2 - Junior Trailblazers Preliminary DI P4 (2016)
Judge - Vitaliy Halstyan
Rider Horse Score Coll % Place
Oisín Hogg The Duke of onyx h/c
Evie Kennedy Casper The Ghost h/c
Helena O’ Doherty Barford Party Time h/c
Oisín Hogg The Duke of onyx w/d
Oisín Hogg The Duke of onyx w/d
Oisín Hogg The Duke of onyx w/d
Class 3 - Junior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Vitaliy Halstyan
Rider Horse Score Coll % Place
Roisin Lenehan Clonlaras Mademoiselle h/c
Shauna Morrissey Coco VI h/c
Isabelle Seale Adamo h/c
Class 4 - Senior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Vitaliy Halstyan
Rider Horse Score Coll % Place
Rachel Cooke Olympic Diamond h/c
Class 5 - Sportsman Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Vitaliy Halstyan
Rider Horse Score Coll % Place
Georgina Beacom The keeper h/c
imelda O Donnell Blackwood jack h/c
Catherine Fuller Ballymacmague Swallow h/c
Kirstie Haverty Highburren Downton Abbey h/c
Marykate Holohan Princess Dee h/c
caroline lett river holly h/c
Shirley Mullins Gortfree Rebel h/c
Megan O Gorman Golden Cool Cat h/c
Anthony Quigley Miss Murphy h/c
Siobhan Stapleton The Peeler h/c
Shirley Mullins Gortfree Rebel w/d
Class 6 - Sportsman Preliminary DI P4 (2016)
Judge - Vitaliy Halstyan
Rider Horse Score Coll % Place
imelda O Donnell Blackwood jack h/c
Catherine Fuller Ballymacmague Swallow h/c
Kirstie Haverty Highburren Downton Abbey h/c
Susan Humphreys One Station Diamond h/c
caroline lett river holly h/c
Shirley Mullins Gortfree Rebel h/c
Megan O Gorman Golden Cool Cat h/c
Anthony Quigley Miss Murphy h/c
Sasha Smith Shinnicock h/c
Siobhan Stapleton The Peeler h/c
Laura Wallace Alannas Blazing Comet h/c
Shirley Mullins Gortfree Rebel w/d
Class 7 - Junior Trailblazers Novice DI N23 (2012)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Oisín Hogg The Duke of onyx w/d
Class 9 - Sportsman Novice DI N23 (2012)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Sinead Heffernan Liskillen Grey Mist 210 67.74 1
Laura Wallace Alannas Blazing Comet 208.47 67.25 2
Sharon O Shea Leanbh Lux 206 66.45 3
Class 10 - Preliminary BD 17A (2017)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Grainne Murphy Make Me Smile 211.41 72.90 1
Raynal Cunningham Birchill Casanova 209.96 72.40 2
Kimberley Wilkinson Sandstorm 197.98 68.27 3
Louise O’ Connor Copperfield Chance 189.37 65.30 4
Michaela Steyn Keating JJ Lady Gregory 181 62.41 5
Tabitha Millar Hagerty Ballykealy Clover Chin 175 60.34 6
Joanna Lewis Ballybough Bobati 170 58.62
Patricia Lalor Annsfort Independent h/c
MK CTL w/d
Jennifer Maher Cosimo w/d
Tiffany Phelan Buzz w/d
Class 11 - Preliminary DI P18 (2012)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Jennifer Rea Fermoyle Charles 166.08 69.20 1
Saidhbh Sweeney Jack Magic 165.5 68.96 2
Tabitha Millar Hagerty Ballykealy Clover Chin 164.4 68.50 3
Raynal Cunningham Birchill Casanova 163.92 68.30 4
Grainne Murphy Make Me Smile 163 67.92 5
Joanna Lewis Ballybough Bobati 162.48 67.70 6
Kimberley Wilkinson Sandstorm 162.48 67.70 6
Leeanne Sheeran-Hayes Taylors Guest 161.5 67.29
Rachel Cooke Olympic Diamond 159.6 66.50
Shirley Mullins Gortfree Rebel 156 65.00
Louise O’ Connor Copperfield Chance 154 64.17
Patricia Lalor Annsfort Independent h/c
MK CTL w/d
Daniel Raymond Culloty Ferro Don Ameche w/d
Jennifer Maher Cosimo w/d
Shirley Mullins Gortfree Rebel w/d
Tiffany Phelan Buzz w/d
Class 12 - Novice BD 37A (2017)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Leeanne Sheeran-Hayes Taylors Guest 179 66.30 1
Raphael Walsh Syringo 178.5 66.11 2
Tara Oliver Polyanna Star 176 65.19 3
Noel Quinn Briefield Echo 169 62.59 4
Tara Dalton Get In The Van 168 62.22 5
Clare Gallagher Calvados Cruise 168 62.22 5
Deirdre Crowdle Ryan Carnagh Pearl 166 61.48
Michal Cywka Sandokan h/c
Sophia Doheny Newoak Gold Rush h/c
Class 13 - Novice DI N24 (2012)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Dalton Get In The Van 210.5 70.17 1
Clare Gallagher Calvados Cruise 209.5 69.83 2
Gemma Ferrer Briefield Dawn 204.5 68.17 3
Natasha Brotherton Kennedy Padraig Ina Sheasamh 203 67.67 4
Sandra Given Donatus Succhi 198.5 66.17 5
Saidhbh Sweeney Jack Magic 196.5 65.50 6
Deirdre Crowdle Ryan Carnagh Pearl 195 65.00
Daniel Raymond Culloty Ferro Don Ameche w/d
Audrey Fitzgerald Coco VI w/d
Rachel O’Doherty Ballybrown Beau w/d
Class 14 - Elementary BD 43 (2006)
Judge - Ann Glynn
Rider Horse Score Coll % Place
Lucy Cusack Gavelle Ter Kwincke 203.49 70.17 1
Nessa Toher Shannon Furst Fendi 201 69.31 2
Jessica Grogan Stepping Spartacus 196.5 67.76 3
Laura Hagger Toy Story Boy 196 67.59 4
Annika Rohrssen He Is The Man 195 67.24 5
Ana Maria Hughes Sligo Dark Knight 193.5 66.72 6
Tara Oliver Polyanna Star 192.27 66.30
Sarah Morton Pip’s Delight 188.5 65.00
Sandra Given Donatus Succhi 187.5 64.66
Natasha Brotherton Kennedy Padraig Ina Sheasamh 187 64.48
Helena Hurley Maytata 184.5 63.62
Gemma Ferrer Briefield Dawn 180.98 62.41
Raphael Walsh Syringo 179.48 61.89
Patricia Frost Ballj Spirit 178.49 61.55
Class 15 - Elementary BD 55 (2019)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Jessica Grogan Stepping Spartacus 228 73.55 1
Laura Hagger Toy Story Boy 208.5 67.26 2
Ana Maria Hughes Sligo Dark Knight 206 66.45 3
Helena Hurley Maytata 205.5 66.29 4
Nessa Toher Shannon Furst Fendi 196 63.23 5
Class 16 - Medium BD 69 (2005)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Siobhan Schous Halcon 220.5 66.82 1
Class 17 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Siobhan Schous Halcon 196 67.59 1
Lucy Cusack Gavelle Ter Kwincke 179.5 61.90 2
Class 18 - Advanced Medium BD 92/ FEI Junior Team (2018)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Bernadette Newham Winston Van het Ruitershof 200.5 60.76 1
Class 20 - Advanced BD 102 (2012)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Connie Noone Kilcorban Diamond Flash 225.48 66.32 1
Class 21 - Prix St George FEI (2009/2018)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Sive Kearney Rob Roy 242.5 71.32 1
Louise Doheny Angel D h/c
Class 22 - Confined Class Pony Rider FEI Team Test (2012/2018)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Shauna Fitzgibbon Damocles LL 242.62 69.32 1
Class 23 - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018)
Judge - Joan Ahern
Rider Horse Score Coll % Place
Shauna Fitzgibbon Damocles LL 265.84 71.85 1
Sive Kearney Rob Roy w/d
Class 24 - Para Grade III FEI Team Test (2012/2017)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Flynn Master Columbus 228.48 67.20 1
Class 26 - Para Grade III FEI Individual Test (2012/2018)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Tara Flynn Master Columbus 226.61 66.65 1