Our Sponsors
Results Clonshire EC 28.08.2011

Clonshire EC, Sunday 28th August 2011

Class 1 - Preliminary BD 15 (2008) - Outdoor Arena
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Jack Kennedy Knocklucas Dan 160 69.56 1
Catherine McCourt Fabio K 154 66.95 2
Dorothy Tynan Fernhill Bella Donna 150 65.21 3
Kate Jarvey Catherston Strongbow 149 64.78 4
Sinead McGrath Mask Six 144 62.60 5
A C Mister Maxwell 139 60.43 6
Sportsman A
Liz Fenton Boola Boy 155 67.39 1
Rachel O’Doherty Ballysheen Bruno 153 66.52 2
Siobhan Collins Annestown Great Cavalier 147 63.91 3
Unregistered
S M Gemini 153 54 66.52 1
Michelle Murnane Clonshire Nero 153 54 66.52 1
Josephine McGrath Clonshire Foby 145 63.04 3
Juley McGourty Pippa Pym 143 62.17 4
S K My Yorkshire Rose 142 61.73 5
Tom Cohen Clonshire Amigo 141 61.30 6
Tess Walsh Sienna 140 60.87
Aine Downes Poker 135 58.69
Tom Cohen Clonshire ? 134 58.26
Pam Lamb Edefix 125 54.34
Class 2 - Preliminary DI 18 (2011) - Indoor Arena
Judge - G Lewis & C Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Catherine McCourt Fabio K 148 64.34 1
Jacqueline Walsh Kilkeany Druid 147 63.91 h/c
Sportsman A
Rachel O’Doherty Ballysheen Bruno 151 65.65 1
Siobhan Collins Annestown Great Cavalier 144 62.60 2
Liz Fenton Boola Boy 143 62.17 3
Unregistered
Elena Satalkina Smurph 151 65.65 1
S K My Yorkshire Rose 148 64.34 2
Katy Haines Killabraher Flash 145 63.04 3
Clodagh Stapleton TK 140 60.87 4
Josephine McGrath Clonshire Foby 138 49 60.00 5
Ellen Haines Shelley Mae 138 46 60.00 6
Juley McGourty Pippa Pym 135 58.69
Lisa O’ Keeffe Smurph 125 54.34
Championship
Grainne O’ Connor Killeenduff Jack 153 66.52 1
Dorothy Tynan Fernhill Bella Donna 151 53 65.65 2
Sinead McGrath Mask Six 151 52 65.65 3
Kate Jarvey Catherston Strongbow 141 61.30 4
A C Mister Maxwell 139 60.43 5
Class 3 - Novice BD 22 (2007) - Outdoor Arena
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Jack Kennedy Knocklucas Dan 193 66.55 1
Kate Jarvey Medallion Man 192 54 66.20 2
Grainne O’ Connor Killeenduff Jack 192 54 66.20 2
J C Carnac Van Het Hof Ten Aart 191 65.86 4
Jacqueline Walsh Kilkeany Druid 183 63.10 5
E M Nocturne De Coudre 174 60.00 6
Judy Devine Justadream 199 68.62 h/c
Unregistered
Inessa Gadeikyte Clonshire Kerri 167 57.58 1
Class 4 - Novice DI 27 (2011) - Indoor Arena
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
E M Nocturne De Coudre 177 63.21 1
Jacqueline Walsh Kilkeany Sea Mist 179 63.92 h/c
Una O’ Donnell Billie Elliot 0 w/d
Championship
Judy Devine Justadream 189 67.50 1
Kate Jarvey Medallion Man 180 51 64.28 2
Grainne O’ Connor Killeenduff Jack 180 51 64.28 2
J C Carnac Van Het Hof Ten Aart 0 w/d
Class 5 - Elementary BD 43 (2006) - Outdoor Arena
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Siobhan Cazabon Roundstone Heather 191 65.86 1
R B Mr Craggy 188 64.82 2
Jacqueline Walsh Kilkeany Sea Mist 183 63.10 3
E M Nocturne De Coudre 178 61.37 4
R M Rossenarra Gypsy 0 w/d
Unregistered
Elena Satalkina Volva 182 62.75 1
Class 6 - Elementary BD 59 (2010)
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Siobhan Cazabon Roundstone Heather 210 65.62 1
R M Rossenarra Gypsy 0 w/d
Championship
R B Mr Craggy 202 63.12 1
Class 7 - Medium BD 69 (2005) - Indoor Arena
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
Catherine McCourt Captain K 210 63.63 1
Class 8 - Medium BD 73 (2007) - Indoor Arena
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
Registered
Catherine McCourt Captain K 220 64.70 1
Championship
Vitaliy Halstyan Mighty Mouse KH 219 64.41 1
Class 9 - Advanced Medium BD 92 (2011) / FEI Junior Team (2009) - Indoor Arena
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
Vitaliy Halstyan Mighty Mouse KH 235 63.51 1
Siobhan Cazabon Aramis 233 62.97 2
Class 10 - Prix St Georges FEI (2009) - Indoor Arena
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
Marguerite Kavanagh Salancio 240 63.15 1
Simone Hession Beezies Sue 227 59.73 2
Class 13 - Advanced Primary (a) AIRC 7 (2008) - Outdoor Arena
Judge - Una O’ Donnell
Rider Horse Score Coll % Place
Sharon Phelan Daring Move 143 59.58 1
N K Derrindaffe Blossom 138 57.50 2
Ned Irwin Knight of Derryisland 133 55.41 3
Una Quinn Princess Lady 129 53.75 4
Noelle O’ Riordan Ballymacrogan Star 125 52.08 5
Class 14 - Advanced Primary (b) Preliminary BD 12 (2005) - Outdoor Arena
Judge - Una O’ Donnell
Rider Horse Score Coll % Place
Sharon Phelan Daring Move 156 62.40 1
Una Quinn Princess Lady 147 58.80 2
N K Derrindaffe Blossom 146 58.40 3
Noelle O’ Riordan Ballymacrogan Star 136 54.40 4
Ned Irwin Knight of Derryisland 131 52.40 5
Class 16 - Intermediate (b) Preliminary BD 14 (2006) - Outdoor Arena
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Sasha Smith Cosima 141 58.75 1
Class 19 - Open (a) AIRC 29 (2009) - Outdoor Arena
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Owen Smyth Orlando 168 70.00 1
Class 20 - Open (b) Novice BD 23 (2002) - Outdoor Arena
Judge - Clare Fitzsimons
Rider Horse Score Coll % Place
Owen Smyth Orlando 182 70.00 1
Class 21 - Advanced BD 105 (2011) / FEI Young Rider Preliminary (2009) - Indoor Arena
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
Simone Hession Beezies Sue 219 60.83 1
Siobhan Cazabon Aramis 0 w/d
Class 22 - Intermediaire II FEI (2009) - Indoor Arena
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
Kate Dwyer Reve D’Or 253 66.57 1
Class 23 - Grand Prix FEI (2009) - Indoor Arena
Judge - Gywneth Lewis (UK List 1)
Rider Horse Score Coll % Place
A C Najac 277 58.93 1
Class 24 - Introductory BD A (2008) - Outdoor Arena
Judge - Una O’ Donnell
Rider Horse Score Coll % Place
Alex Aldous Drombeg Lady Fionn 120 52.17 1
Class 25 - Little Rascals Canter Test - Outdoor Arena
Judge - Judy Devine
Rider Horse Score Coll % Place
Bronte Collins Mister Maxwell 145 72.50 1